technologia

Podróż za granicę? Pamiętaj o swoich finansach

Podróż za granicę? Pamiętaj o swoich finansach

W sezonie urlopowym skupiamy się głównie na tym, żeby dobrze wypocząć. Wiele osób spędzi ten czas za granicą. Jeśli wybieramy się do względnie rozwiniętego kraju, możemy nawet zapomnieć o takich kwestiach, jak wymiana pieniędzy na obowiązującą walutę, np. euro czy funty. Liczymy na to, że łatwo wybierzemy pieniądze z bankomatu albo po prostu zapłacimy kartą. Możemy się wyraźnie zdziwić, kiedy po powrocie sprawdzimy stan swojego konta. Wiele z tych transakcji będzie nas bowiem kosztować nawet do 10% prowizji.

Choć postęp technologiczny zwiększa naszą wygodę w czasie podróży, nie powinniśmy, przynajmniej na razie, rezygnować z wymiany waluty przed wyjazdem. Choć w wielu miejscach Europy możemy zapłacić przy pomocy popularnych kart płatniczych, transakcje takie będą mieć doliczoną prowizję za przewalutowanie. Biorąc pod uwagę, że już zwykły kurs danej waluty w banku jest zawyżony, doliczenie dodatkowej kwoty za operację obciąży jeszcze naszą kieszeń. Jeśli planujemy więc spędzić wakacje za granicą, rozsądniej będzie zapatrzyć się w walutę obowiązującą w danym kraju, aby nie musieć narażać się na transakcje obciążone wysoką prowizją. O tym, jak możemy tanio zaopatrzyć się w konkretną walutę, przeczytasz na

I choć podróżowanie z gotówką może wydawać się nieco ryzykowne, jest to na pewno rozwiązanie tańsze niż płacenie każdorazowo przy pomocy karty płatniczej. Warto rozważyć połączenie obu tych metod w taki sposób, aby nasze wakacje nie zrujnowały domowego budżetu. Trzeba w tym celu zapoznać się z ofertą banku i sprawdzić, za jakie operacje zapłacimy najniższą prowizję i wtedy zdecydować się na użycie karty.

Czytaj więcej  Jaki telewizor 40 cali polecacie? Poradnik dyskusyjny!

Udostępnij

O autorze